Cezary Grabarczyk - kandydat na posła RP
Aktualności
 
12.11.12
94 lata temu odrodziła się Polska – obchody w Łodzi!

Jak co roku, 11 listopada w całej Polsce  obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W Łodzi główne uroczystości odbyły się przed bazyliką Archikatedry.

Łódzkie obchody Święta Niepodległości  rozpoczęły się od mszy świętej, po której to uroczystości kontynuowano na płycie przed Archikatedrą. Oprócz zgromadzonych tłumnie łodzian, na obchody przybyli też przedstawiciele władz państwowych m.in. Wicemarszałek SejmuCezary Grabarczyk, Senator Ryszard Bonisławski, Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, wojewódzkich: Marszałek Województwa Witold Stępień, WojewodaJolanta Chełmińska, Radne Sejmiku Województwa Łódzkiego Anna Rabiega i Bożena Ziemniewiczoraz członek zarządu Województwa Marcin Bugajski, a także miejskich: Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Królikowska-Kińska.

Harcerze zapalili znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza wcześniej przemierzając drogę, którą szli legioniści Piłsudskiego. Po odczytaniu „Niepodległościowego apelu pamięci”, zgromadzeni przedstawiciele władz każdego szczebla złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem obchodów sprzed katedry była parada tramwajów. Drugą połowę tego wyjątkowego dnia wypełnił Piknik Niepodległościowy, który odbywał się na Rynku Manufaktury.

Narodowe Święto Niepodległości zawsze jest dobrą okazją do refleksji nad ojczyzną, nad stosunkiem do niej i nad jej przyszłością. Czasem rodzi się pytanie, czy w dobie postępującej globalizacji, można jeszcze mówić o istnieniu patriotyzmu. w pewnym sensie – tak, ale na pewno nie w takiej formie, jaką prezentują agresywni uczestnicy marszów niepodległościowych.


Newsletter
 
Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać biuletyn informacyjny